O projekty na miarę Gdyni i COP !!!

Latami wmawiano nam, że nie potrafimy budować gospodarki, że nie mamy kapitału, że bez kapitału zagranicznego nie damy rady itd. To była – i jest – narracja dla biednych maluczkich, którzy mają pozostać niesamodzielni. Tymczasem mamy dużo większe możliwości, sporo kapitału krajowego, wiele kreatywności i masę zdolnych ludzi. Zatem możemy sami, jako Polacy, też dużo zrobić.

Ale chodzi o to, żeby zrobić, stworzyć, zbudować coś, co będzie nasze, polskie, czym będziemy sami zarządzać, na czym będziemy zarabiać jako Polska. To są oczywiście niezliczone mikro-firmy, małe i średnie biznesy, lokalne przedsięwzięcia itd.

Jednak powinniśmy też myśleć o projektach strategicznych, na skalę całej Polski, a nawet regionu Europy Środkowej. Doskonałym przykładem takiego rodzaju działań jest Centralny Port Komunikacyjny, środkowo-europejski hub transportowo-komunikacyjny z dużym zapleczem magazynowym, hotelowym, konferencyjnym i wystawienniczym, skomunikowany doskonale z Warszawą i Łodzią, z siecią autostrad itd., centrum obsługujące region od Aten po Oslo, od Kijowa po Pragę, od Helsinek po Zagrzeb i Lubljanę.

Drugim takim działaniem może być polska fabryka samochodów (a druga – autobusów) elektrycznych wraz z całym zapleczem, czyli fabryką nowoczesnych (nowocześniejszych niż litowo-jonowe) baterii, samochodowych silników elektrycznych, karoserii kompozytowo-fotowoltaicznych, kół-opon nowej generacji, systemów sterowania elektronicznego samochodami (rekuperacją, zachowaniami trakcyjnymi, jazdą autonomiczną itd.).

Powstaje pytanie, jakie powinny być dalsze strategiczne projekty rozwojowe dla Polski, projekty na miarę portu w Gdyni czy Centralnego Okręgu Przemysłowego. Widzę następujące obszary, wynikające z naszych naturalnych zasobów:

  • Produkcja gazu pochodzącego ze zgazowania węgla. Węgla mamy mnóstwo, a technologii zgazowania węgla jest już kilka. Można tym pogodzić wykorzystanie naturalnego dobra Polski z aspektami ekologicznymi i energetycznymi.
  • Budowa wodnych torów żeglugowo-transportowych łączących Polskę z Litwą, Białorusią, Ukrainą, a nawet z Morzem Czarnym.
  • Stworzenie centrum rozwoju nowoczesnego oprogramowania i systemów informatycznych.
  • Zbudowanie nowoczesnej, inteligentnej, ogólnokrajowej sieci światłowodowej o dużej przepustowości, umożliwiającej awaryjne odłączenie od sieci internetowych zagranicznych, wyposażonej w węzeł internetowy w każdej gminie, dającej możliwości przyłączenia do sieci każdego obywatela, każdej firmy, każdej instytucji, każdej szkoły, każdego dworca, lotniska itd., sieci będącej równocześnie bazą dla narodowej telefonii cyfrowej.
  • Utworzenie i wyposażenie zabezpieczonego przeciw impulsom elektromagnetycznym ośrodka badawczo-rozwojowego napędów grawitacyjnych i systemów anty-grawitacyjnych.
  • Stworzenie w rejonie mazurskich wielkich jezior europejskiego centrum sportów wodnych i aktywnego wypoczynku wodnego.
  • Stworzenie narodowego systemu banków obywatelskich, komunalnych i spółdzielczych.
  • Zbudowanie elektrowni wielkiej mocy czy sieci elektrowni, np. wodnych, fotowoltaicznych na zasadzie energetyki rozproszonej.
  • Stworzenie nowej jakości centrum edukacyjnego, mającego elektroniczny dostęp do wszystkich publicznych i akademickich księgozbiorów, dającego możliwości organizowania małych i dużych konferencji, debat, kursów, zorganizowanego na zupełnie innej zasadzie niż dotychczasowy, skostniały i przestarzały system edukacji.

Absolutnie uważam, że Polskę stać na takie projekty, oczywiście nie wszystkie na raz. Każda kadencja parlamentarno-rządowa powinna jednak nieść ze sobą rozpoczęcie realizacji jednego z proponowanych projektów. Pamiętajmy, że każdy taki projekt to cała sieć kooperantów, dostawców i podwykonawców, a to tez bedzie napędzać rozwój gospodarczy Polski.

 

Dodaj komentarz